Aki elit környéken és új építésű lakásban szeretne lakni a fővárosban, azon belül is a budai II. kerületben, mondjuk a Rózsadombon, annak minimum a 60-70 milliós ártól felfelé kell körülnéznie. Ha családdal és nagyobb igényekkel költözne, akkor inkább 100 millió körül, vagy a felett talál új, újszerű luxuslakást.
Hm – a Rózsadombon lakni – nem csak nagyszüleink vagy szüleink gondolkodtak így, de a fiatal generációk vágya is valami hasonló. Erről győződhettünk meg az RTL Klub új sorozatának.az Őszinte Ingatlanos című műsornak a minapi adásában, amelyben egy fiatal pár végül egy rózsadombi panelt (!) választott egy óbudai lakóparkkal szemben.
Bár a budai oldal is évről-évre átalakul és mindig jönnek újabb és újabb felkapott részek, mint például manapság – Buda helyett – a pesti belváros, ám az „én a Rózsadombról járok be” kifejezés „márkaértéke” a mai napig nagyon erős. Akár az autók közt: egy Mercedes például 100 éve és ma is a minőség, a jó értelemben vett konzervativizmus szinonimája volt.
Képek itt: Rózsadomb teteje, 106 m2 - 118 millió forint
Csakhogy, aki a százmillió forintos tartományban keres otthont, az sincsen könnyű helyzetben. Hiába gondolja az emberek 99 százaléka így, bizony a hazai ingatlanpiacon a kelleténél is több a túl nagy kompromisszumokat kívánó lakóépület, ház.
Képek itt: Szemlőhegy utca, 140 m2 - 141 millió forint
Aki egy vagyont szán rá, annak bizony az igényei is magasabbak, mint akik a külvárosi paneleket keresik. Ami után én a „nyálamat csorgatom” arra egy tősgyökeres bel-budai polgár csak húzza a száját, mert ő például azt várja, hogy nem kis erkélyke, hanem nagy terasz kell a lakáshoz, vagy épp minden hálószobához legyen külön fürdőszoba. Ez egyébként tükröződik a nagy közvetítő hálózatok, mint például a Duna House ide vonatkozó kínálatában is.
Képek itt: A Móricz gimnáziumhoz közel, 150 m2 - 115 millió forint
A konyha ne egy beugró legyen, hanem a közepén egy modern konyhasziget is elférjen, a kilátás pedig „full panoráma” legyen. És persze legyen több garázshely az autóknak és háztartási helyiség, hogy ne a nappaliba kelljen teregetni... Ilyen igényekkel viszont mindjárt kevés lesz bizony az a 100 millió forint is!
Az új lakóparkok e téren sokkal-sokkal kevesebb kockázatot hordoznak. Nincsenek rejtett hibák, vagy ha akadnak is, azokat garanciában lehet javíttatni – legalábbis az esetek nagy többségében. És ami a legfontosabb, eleve a fenti szempontok szerint igyekeznek a lakásokat kialakítani a modern építtetők, hiszen jól ismerik a magas presztízsű közönség igényeit. Van is itt mindjárt egy, a J28.
Az épülő J28 parkban szinte minden lakás elkelt már
Másfelé nézelődve a környéken az új lakások közt ma már az egymilliós négyzetméterár a jellemző. Ez az jelenti, hogy újszerű otthon esetén 70-80 millió forint alatt nem nagyon van választék.
A II. kerületi lakóparkokban 75-78 millió forinttól felfelé találunk csak új építésű otthonokat manapság. Ráadásul, ha az előbb emlegetett szempontokat (külön fürdőszobák, nagy terasz és hasonlók) is figyelembe akarjuk venni, akkor bizony-bizony 100-150 millió közé fog esni a legtöbb szóba jöhető lakás. Persze itt már szorongani azért nem kell, az alapterület 100 négyzetméter felett lesz, amelyben azért egy tipikus mai kétgyerekes család is elfér.
Családi otthont errefelé nem is találunk igazán olcsón, még jóval-jóval kijjebb, a II/A kerületben sincsen olyan családi ház, ami igényesen felújítva ne közelítené meg a 80-100 milliós árszintet – pedig a házak ára közel sem nőtt annyira, mint a belterületi lakásoké. Aki van olyan szerencsés, hogy ilyen típusú lakások iránt érdeklődik az itt találhat bővebb információt.