Roham tempóban újul meg a XIII. kerület, ahol folytatódnak a tömeges lakásépítések, idén több 10 milliárd forintot költenek különféle szociális és kulturális beruházásokra. Nem csoda, ha az ide költözők egyre magasabb lakásárakkal szembesülnek. A fejlesztők meg gyakran veszik elő az ismert neveket: Fenyő Miki, Papp Laci és társai.
A XIII. kerület Budapest egyik legsokszínűbb pesti kerülete, hivatalosan három városrészből áll: Angyalföld, Vizafogó, Újlipótváros. A lokálpatrióták - és most már egyre több ingatlanos is - ehhez hozzáteszik a Lőportárdűlőt, Erdőkerteket és Felsőbikarétet, mert főleg Lőportárdűlőt egyre inkább felfedezik az ingatlanfejlesztők és a befektetési céllal lakást keresők.A Duna közelsége miatt több évtizedig két szigete is volt a kerületnek, a Népsziget déli része és a 2013-ig a Margit- sziget.
Sokak számára nehéz lehet pontosan meghatározni, hogy melyek egy adott városrész határai, pláne azoknak akik esetleg nem tősgyökeres kerületi lakosok. Ha képzeletben körülkerítenénk ezt a városrészt, akkor a határai lehetnek a Budapest-Esztergom- vasútvonal, a Váci út Lehel tértől Kámfor utcáig terjedő része, majd a Tatai és Dévényi utca által határolt terület.
Az egyik első lakópark, a Cézár ház Újlipótvárosban
Az ide költözők közül talán kevesen tudják, hogy Angyalföld (a kerület legnagyobb városrésze) pár évtizede gépgyárairól és a kétes hírű lakóiról volt ismert. Régebben, ha valamit angyalföldinek tituláltunk az egyet jelentett a beszólással, ma már nem állhatunk egyértelműen ennyire kritikusan a városrészhez. Angyalföld ugyanis a kerület legintenzívebben fejlődő része. A XX. század közepén Magyarország gépipari központjaként tartottuk számon, ide épült a Magyar Acélöntő és Csőgyár, Magyar Acélárugyár, Láng Gépgyár, GANZ Magyar Hajó- és Darugyár, hogy csak a legnagyobbakat említsük.
Hírességekben sincs hiány. Angyalföld táptalaja volt számos tehetségnek, Kassák Lajos költőtől kezdve Papp Laci ökölvívónk és Fenyő Miklós zenész is ezt a városrészt tartotta otthonának.
Angyalföldnek eredetileg semmi köze sem volt déli szomszédjához, a burzsujnak tartott Újlipótvároshoz, azzal csak a múlt század közepén került össze. Az ide munkába járó dolgozóknak lakhatásra is szükségük volt, melynek hatására megépültek az első lakótelepek. A rendszerváltás után a gépipart felváltotta a kereskedelmi és szolgáltató szektor, az egykori gyárak helyén óriási irodaházakat húztak fel. A kereslet megteremtette a kínálatot is egyre több óvoda, iskola, házi orvosi rendelő, művelődési központ és sportközpont jött létre. Több tízezer lakás is épült és most is sok ezer van építés alatt, illetve folyamatosan megjelennek az otthontérkép.hu kínálatában. A négyzetméterenkénti átlagár kb. 530-650 ezer forint között mozog, de a folyóhoz közeli Vizafogón, Újlipótváros új lakóparkjaiban vagy a Marina part körzetében a 750-900 ezer forintot is eléri.
Több információért kattintson a képre!
A kerület egyik határát gyakorlatilag a M3-as metróvonal mentén húzhatjuk meg, amivel a külső kerület mégis kiválóan bekapcsolódik a belváros pulzálásába. Ezen felül a 75-ös, a 79-es trolibusz és a városnéző 1-es villamos és 14-es villamos valamint számos busz biztosítja a kiváló közlekedést.
Az idén nyárra tervezett beruházások a több 10 milliárd forintot is meghaladják, melyek főként a szociális és kulturális intézmények fejlesztésre fordítanak. Az infrastrukturális fejlesztések a lakáspiacra is kedvezően hatnak. A kerület ezen felül számos olyan pályázatot írt ki, amelyek lehetőséget adnak a régebben épült lakások korszerűsítésére, mint például a kamatmentes felújítási támogatás vagy a homlokzatzöldítés, udvarzöldítés pályázat.
Több információért kattintson a képre!
Aki azonban új építésű lakásra vágyik egyebek mellett a most épülő Nerium Park kiváló lehetőség egyedül vagy családosan, esetleg még a luxusra vágyóknak is. A Béke tér mellett épül, így közlekedési szempontból is kiváló illetve boltokban, orvosi rendelőkben sincs hiány. Közel a Szegedi úti rendelőintézet, 2 kórház, fitnesz terem, valamint a Kodolányi János Főiskola és a Szent István Egyetem.